Svet-Stranek.cz
BORŮVKOVÉ KRÁLOVSTVÍ
Borůvky.org

CO JE DOBRÉ VĚDĚT O BORŮVKÁCH?:BORŮVKOVÉ KRÁLOVSTVÍ

CO JE DOBRÉ VĚDĚT O BORŮVKÁCH?

VAŠE OTÁZKY A ODPOVĚDI NA ZÁKLADĚ ZKUŠENOSTÍ NAŠICH, I KOLEGŮ LÉTA PĚSTUJÍCÍCH BORŮVKY:

Ot: Vydrží mi sazenice v květináči přes zimu venku, nestihnu ji zasadit.

 

Od: Naše sazenicejsou dobře prokořeněné, proto pokud je nestihnete zasadit před mrazy, tak vám v květináčích bez problémů vydrží venku do jara, nicméně nesmí vyschnout,udržujte rašelinu vlhčí. Nejlepší je nechat je někde v závětří a úplně nejlépe, když zapadají sněhem. Borůvky přes zimu odpočívají a u námi vybraných odrůd, které jsou nejvhodnější pro pěstování ve střední Evropě je potřeba, aby alespoň dva měsíce byli přes zimu v prostředí kde je teplota méně, než 6 stupňů.

Ot: Někdo radí sázet borůvky na sluníčko, jiný zase do polostínu, kde je pravda?

Od: Záleží na místě, kde budete borůvky mít. Pokud je to na chalupě, kam se dostanete jednou za čas, tak určitě do polostínu, aby nevyschly. Když si je však zasadíte k domu, kde máte možnost je pravidelně zalévat, tak určitě na sluníčko. Nicméně vždy je lepší sázet borůvky do závětří a nasluníčko, ale pamatovat na zalévání, nejlépe dešťovou vodou, abyste nezvětšoval ph rašeliny, do které je musíte zasadit pokud nemáte kyselou půdu. 

Ot: Bydlíme v horách, bude se u nás dařit borůvkám?

Od: Borůvky by všeobecně neměli být vysazoványve vyšších nadmořských výškách, než 700m.nm. Je to z důvodu, že jsou paknáchylné na přemrzání,a tudíž neplodí, anebo plodí velmi málo,také se tam mohoudávat jen ranné, či středně rané odrůdy, protože ostatní by nestačili dozrát.I tak máme jednu ranou odrůdu (Duke) na chalupě v nadmořské výšce 900 m.n.m a má skutečně jen hrstku plodů a dozrává na začátku září,zatímco normálně zraje vpolovině července a ve skleníkách nám zraje v červnu. Také bych vám tamnedoporučil Brigittu, která je pozdní odrůda a skutečně je nejvíce náchylná napřemrzání v zimě z důvodu, že je schopná, pokud má z čeho, stále růst a nezazimuje na podzim. Nové výhonky pak všechny promrznou a je následný rok poúrodě. Proto ji dáváme jen do nižších poloh a hnojíme jenom na jaře. Proto bychvám do hor doporučil odrůdy např. Chanticleer, Hannah Choice,Duke, Spartan, Collins, Patriot,Meader, Bluejay, Toro, Draper, Bluecrop, Chandler, Bluegold, Goldtraube, North Country. Dáváme dohromady knihu o borůvkách, tak vám zatím pošlu jen několik detailních informací k odrůdám, které by u vás mohli být v pořádku. Zkráceně však: 
Chanticleer - nejranější, zraje kolem 10.7. dorůstá do 150cm, kvetepozději a dozrává brzy tzn. že ji minou májové mrazíky. Hannah Choice - novější odrůda, také do 150cm. Řadí se k nejúrodnějším z raných. 
Duke je super volba,není to moc stará odrůda a výborně se jí u nás daří, plody má velké, moc chutné a tvrdé, které vydrží v čerstvém stavu i dva měsíce a ještě chutnější jsou právě z ledničky po nějaké době. 
Spartan někdy zlobí. Je dost háklivý na složení půdy i na hnojivo,když to člověk přežene, anebo zanedbá, tak to hned dá znát buď tím,že mu opadají listy, nebo neplodí, anebo zdrobní plody. Jinak je to výborná odrůda, moc chutná, také u ní není problém s mrazy, proto se k vám hodí. Jinak dokáže růst až do 210cm. 
Collins roste rychle, patří k borůvkám plodícím v dobrých podmínkách hodně velké plody. 
Patriot je velký držák, kterého jen tak něco nezlomí, zvládnou jej i úplní začátečníci, dorůstá také jen max. do 1,5 metru.
Meader bych vám velmi doporučoval protože patří k odrůdám hodícím se do vyšších nadmořských výšek. Také má velké plody,dorůstá do 2 metrů. Rychle roste a najednou dozrává 70% plodů kolem července, začátku srpna. 
Bluejay do 180cm,podobný případ jako Chanticleer, kvete později a dozrává brzy tzn. že ji minou májové mrazíky. Dobré, velké plody. 
Toro, snadno se sbírá, téměř padají do rukya velké, chutné plody. Roste max do 160cm. Snadno rozeznatelná odrůda  díky velmi velkým listům. 
Bluecrop je klasika. 
Chandler dobrá volba na zahradu,ohromíte sousedy, protože jeho plody jsou velikostí višně a lidé si budou myslet, že to něčím stříkáte není však tak výnosný, max. 5kg z jednoho keře,zatímco Bluecrop má o trochu menší plody, ale dokáže přeplozovat a mít i 8-10kg z jednoho keře. 
Bluegold je také super, moc mi chutná a mám jej rád, roste poměrně rychle,ale max.do 1,2metru, když se mu daří tak i o trochu více. Nicméně má tendence se dost zahušťovat, tak budete muset po pár letech ty nejstarší kmínky odstranit,aby vám zůstávali vždy 5-7 novějších kmínků (to je případ i Duke, který později potřebuje prořezávat, aby stále hodně plodil, jinak jde veškerá energie do větví). 
Godltraube se také hodí do českých zahrad. 
A Northcountry je nízká borůvka, roste max. do 60 cm, ale odolná mrazům, šlechtěná pro Norsko a Kanadu. 

Ot: Bydlíme v nadmořské výšce kolem 250 m. Jaké odrůdy byste k nám doporučil?


Ot: Tak to máte ideální podmínky a můžete pěstovat nejrůznějšíodrůdy od nejranější Chanticleer až po nejpozdější Elliot nebo dokonce Auroru,která dozrává v druhé polovině září.

Na jaře pak již stačí zasadit do rašeliny, pokud nemátekyselou půdu, můžete ušetřit, když ji smícháte s hrabankou z jehličnatého lesa,na nějaké závětrné, slunné místo a budete udržovat ve vlhčím substrátu, zalévatnejlépe dešťovou vodou při delším suchu. Rašelina je chudá na živiny, tak ještě musíte na jaře sazenice přihnojovat (dnes je k dostání spousta hnojiv výhradněna borůvky či kyselomilné rostliny).


Ot: Jak daleko od sebe sázet borůvky?

Od: Nevím kolik máte prostoru, borůvky by se ideálně měli sázetnejméně metr od sebe, ideálně 1,5 metru. jsou odrůdy jako Nelson, nebo Emblue, které jsou velmi vzpřímené a sázejí se na plantáže i hustěji (kolem 80 cm), jinak počítejte s tím, že většina borůvek dorůstá 150-180cm do výšky a kolem 100 až 150 cm šířky.

Jedny z nejméně náročných jsou např. Bluegold nebo Patriot.Pokud máte prostor na 4-5 sazenic tak zkuste např. odrůdy Earliblue, Bluegold,Patriot, Chandler a Brigittu.


Ot: Mám na zahradě hodně prostoru a chtěl bych tam vysázet několik desítek borůvek, alespoň dvacet různých odrůd. Bydlím v nadmořské výšce kolem 500 m, co byste doporučoval?

Máme na prodej několik desítek odrůd, ale pro vás by bylo nejideálnějších takových deset, patnáct, které máme k prodeji. Posíláme však max. do 10ks, protože balík s 10 sazenicemi v květináčích váží přes dvacet kilo. 

Vybral jsem vám nakonec i dvacet odrůd jak žádáte, ale trochu vám ke každé něco napíši:

Chanticleer - nejrannější, plodí již kolem 10.7. Kvete později, ale dozrává velmi brzy. Pevné plody. Doporučuji. 

Earliblue - Plody nepraskají ani při dlouho trvajících deštích. Nicméně bývá náchylnější na jarním mrazy. Částečně k vám doporučuji. 

Hannah Choice - Nejúrodnější z raných odrůd. Hodí se do vyšších nadmořských výšek. Doporučuji. 

Duke - Kvete později, ale dozrává velmi brzy. Vysoká plodivost. Roste nám i v nadmořské výšce 900 m.n.m.bez problémů, nicméně normálně zraje v polovině v července,ale v této vysoké nadmořské výšce až koncem srpna. Doporučuji. 

Spartan - Kvete později, ale dozrává velmi brzy, normálně po 20.7. Jedna z nejchutnějších odrůd. Nicméně je středně odolná na zimní mrazy a citlivá na špatné složení půdy a hnojiva. Částečně k vám doporučuji. 

Patriot - Hodně odolná na mráz až do -40C. Nejméně z náročných.Nicméně někdy také květy dokáží zabít jarní mrazíky. Částečně k vám doporučuji. 

Meader - Rychle roste a dozrává najednou až 70% úrody. Odolná na mráz. Velmi se hodí do vyšších oblastí. Doporučuji. 

Bluejay - Kvete později, po jarních mrazech. Plody neopadávají ani nepraskají. Citlivá na sucho, což zmenšuje plody.Doporučuji. Toro - snadno se sbírá. Velké plody. Odolná na mráz do -30C. Silný keř. Doporučuji. 

Bluecrop - Až 9kg plodůzjednoho keře. Odolná na mráz i sucho. Přezrálé plody opadávají. Bývá někdy náchylná na jarní mrazíky. Ale doporučuji. 

Chandler - Má největší plody ze všech, až 2,5cm a 2gr. Jedna z mála středně pozdních odrůd, která by k vám šla, přestože je jen středně mrazuvzdorný do -24. Částečně k vám doporučuji.

Bluegold - Jedna z nejméně náročných,dosti mrazuvzdorná až -34. Ceněná kvůli dokonale kulatému tvaru borůvek. Plody však mohou sami opadávat. A hodně hustý keř, potřebuje pravidelně prořezávat. Doporučuji. 

Goldtraube - rychle roste,plodí už v prvních létech. Potřebuje opylovač, není úplně samosprašná, odolná na mráz. Doporučuji. Nelson - Neopadávají plody. Odolná na mráz až -34. Vzpřímený tvar, proto se sází i hustěji, než ostatní odrůdy. Vyžaduje vlhkost. Velké plody. Doporučuji. 

Bonus - také velké plody, ale měkčí, vhodné k okamžité spotřebě. Středně odolný na mráz. Částečně k vám doporučuji. 

Polaris -Potřebuje jinou borůvku jako opylovač, není úplně samosprašná. Vysoká mrazuvzdornost. Doporučuji.

A nízké odrůdy borůvek: Chippewa - produkuje 2-3kg plodů,plně samosprašná, velmi mrazuvzdorná až do -40. 

Northblue - roste i v horších podmínkách. Velmi odolná na mráz, podobně jako pozdní odrůda Rubel nejvíce připomíná chuť lesních borůvek. Doporučuji. 

North Country - vysoká mrazuvzdornost,až do -40, snese i horší půdu, nádherné bílo červené zbarvení listů na podzim = velmi dekorativní keř. Výška keře však jen do 60cm. Doporučuji.

 

Ot: Mám již ranou odrůdu a chtěl bych ještě nějakou pozdní. Co doporučujete?


Zkuste tedy Darrow, ta normálně zraje v půlce srpna a má velké plody. Je však středně odolná na mráz, max. do 28C. Je ceněná, že neopadává,plody nepraskají. Její nevýhodou je dosti zahuštěný keř, který je potřeba protínat. Také nám ve stínu nedozrává, musí mít dobré slunné místo. A také je mezi třemi nejvíce náchylných na jarní mrazíky, protože začíná kvést brzy.

Anebo zkuste Rubel, která je také pozdní, úplně původní odrůda z roku 1908 ze které se začali šlechtit ostatní borůvky a chutí nejvíce připomíná lesní borůvky, nicméně plody má jedny z nejmenších, přesto však větší, než naše lesní borůvky, pro porovnání když Darrow má přibližně 57ks na0,25l tak Rubel jich na 0,25l musí mít 130ks. Je ale velmi vyhledávaná v cukrářství, a co se zdraví týče tak má 2x více antioxidantu než ostatní odrůdy.

Nelson zraje až po Bluecrop a to až 3 týdny. Střední úroda kolem 6kg. 60ks borůvek na 0,25l. Připomíná Spartan. Neopadává. Plody neztrácí chuť ani aroma. Vyšší odolnost do -28C až -34. Vyžaduje vlhkost. Středně silný keř který je dosti vzpřímený a proto se dá sázet i hustěji, kolem 80 cm rozestup. 

Bonus středně pozdní, velké plody až do 30mm ale mají tendence na některých plantážích měknout. Záleží velmi na prostředí, u domu jsou pěkné, tvrdé plody, ale na plantáži nic moc. Dobře se prodává na trzích díky atraktivnímu, velkému vzhledu. 

Anebo Brigittu. Je trochu komplikovanější, protože je vyšlechtěna v Austrálii, kde nezná zimy a zde v Evropě působí trochu problémy v tom, že když má dost hnojiva a z čeho čerpat, tak nezazimuje na podzim a stále roste a mráz ji pak poškodí, že další rok neplodí anebo minimálně. S Brigittou se to musíte naučit a pak to jde. 

Nelson má o něco větší plody, než Brigitta, dozrává v podobnou dobu v srpnu, je to vzpřímená odrůda, že se může sázet i hustěji, než jiné borůvky. Zraje 3 týdny, je středně úrodná, něco kolem 6kg z jednoho keříku. Neopadává. Plody neztrácí chuť ani aroma. 



Ot: Jaké pěstujete odrůdy?


Od: K dnešnímu dni máme vysázeno 67 odrůd a na jaro k jednotlivému prodeji připraveno vždy více jak 2500 ks sazenic přibližně 20 odrůd. 



Ot: Nepolámou se sazenice při posílání?


Od: Snažíme se balit sazenice pečlivě do novin, substrát překryjeme papírem a přelepíme lepenkou, navíc všechny květináče ke krabici drátujeme, aby se nehnuli, pokud by však nějaká větvička bylazlomená, tak ji zastřihněte.

Nyní posílám se společností PPL, loni jsme u společnosti DPD zaznamenaly hodně reklamací a letos s PPL zatím jen jednu.



Ot: Jsem z Kroměříže a rozhoduji se mezi ranou odrůdou Earliblue a Duke. Poradíte mi?


Od: Earliblue bývá náchylnější na promrznutí na jaře,když je v květu, ale v zimě, stejně jako Dukeje bezproblémová. Earliblue patří k odrůdám s velkými plody (kolem 65ks na0,25l) dorůstá do 150cm. Výhodou je, že plody nepraskají ani při dlouho trvajících deštích a mají výbornou chuť. 

Odrůdě Duke se v Čechách velmi daří. Je velmi výnosná, plody jsou velikostně vyrovnané, křupavé, sladké a ještě sladší když si je necháte pár dní schlazené v lednici. V čerstvém stavu vydrží velmi dlouho, až dva měsíce. Nehrozí ji májové mrazíky jako u odrůdy Earliblue, protože kvete později a dozrává již kolem poloviny července, hned po odrůdě Earliblue. Záleží však na nadmořské výšce, u vás, na Kroměřížsku by to mělo takto být. Obě odrůdy jsou samosprašné tzn. že k nim nemusíte mít žádnou jinou, ale větší rozmanitost odrůd zvyšuje plodnost až o 25%.



Ot: Proč neposíláte rašelinu? Jak je velký balík rašeliny za 350Kč?

Od: Rozměry 250l balíku rašeliny jsou 80x40x35 a váha podle toho jak je vlhká kolem 30kg. Proto by se vám posílání nevyplatilo, stálo by tak kolem 250Kč.

Neposíláme ani rašelinu v 60l pytlích, je dosti obtížné na ně najít velkou, pevnou krabici.

Rašelina v 250l kvádrech je původem z Litvy a rašelinu v pytlích k nám vozíme z Polska.



Ot: Jak si mohu objednat sazenice borůvky?

Od: Zde v našem eshopu si můžete učinit objednávku a máte možnost buď předempřevést peníze na náš účet, který vám pošleme emailem obratem po učinění objednávky, včetně variabilního symbolu, anebo vám sazenice pošleme na dobírku, zde si však připočtěte 50Kč navíc, které si účtuje přepravní společnost za to, že nám převede peníze na náš účet za vás.



Ot: Vydrží mi na zahradě, anebo v květináči borůvky přes zimu?

Od: Většina borůvek je velmi odolná na mráz -28 a výše. Přeci jenom je nazýváme "kanadské" :)

Nemusíte je na zimu nikam uklízet. Přestože u vás asi není moc sněhu, který borůvky, tak jako jiné rostliny izoluje před mrazem jako pod peřinou, zase u vás určitě nejsou mrazy jako na Kvildě :) Pro malé,1 leté a 2 leté je kritický mráz když jsou v květináčích venku po několik dní při teplotách -16 a více. To pak zmrznou kořeny a je po sazenicích, proto je my máme přes zimu ve sklenících a navíc přikryté silnou bílou netkanou textilií. 

My máme dospělé borůvky ve velkých květináčích celou zimu venku a bývá u nás více jak-20. Proto v tom není problém. Někdy však přemrznou nějaké jižní odrůdy jako např. Brigitta nebo novozélandské odrůdy jako Reka, Nui, Puru a dokonce nám přemrzl i Bluecrop nebo Bonifacy na plantážích při suchomrazech, kdy bylo velmi větrno a bez sněhu. Nezničilo to však keře, ale skoro téměř neplodili následující léto. 

Borůvky přes zimu přezimují a té vláhy zas tolika nepotřebují, protože nemají listy. Takže jen při dlouho trvajícím suchu a teplotách nad nulou v zimě a na podzim (tak jako loňský rok kdy v listopadu a prosinci bylo rekordní sucho, více jak 40dnů) je můžete zalít a nejen ty v květináčích, ale i na zahrádce. 


Ot: Mohu zalévat vodou z kohoutku?

Od: Radím, abyste se ji vyvarovali (jen ve výjimečných případech) protože zde je voda obohacená o chlór a ten stejně jako vápník, je pro borůvky jedem. Zalévejte jen dešťovou nebo vodou ze studny pokud máte. 


Ot: Je džem z kanadských borůvek modrý?

Od: Vrchní strana borůvek jemodrá a proto i džem by měl být částečně modrý, přiznám se však, že jsme ani džem, ani šťávu z borůvek ještě nedělali. Většinou zbytky zamrazíme a letos sechystáme na zkoušku větší část sušit a udělat z nich rozinky. Už několik let todělá jistý pěstitel v Rakousku a má s tím u zákazníků úspěch, tak uvidíme jaká bude s odstupem času chuť a kvalita a možná příští sklizeň půjde i na výrobu rozinek :) Nicméně v USA jiné borůvky, než tyto nemají a předhání se na různých soutěžích kdo vyrobí lepší džem. Zkuste to a dejte nám prosím vědět. Jinak nejblíže chutí lesním, evropským borůvkám jsou původní odrůdy, že kterých se později začalo šlechtit jako Rubel, Elizabeth, Coville, nebo zakrslá Northblue apod. 



Ot: Můžete mi říci něco konkrétního k sázení borůvek?


Od: Na každou sazenici by mělo také připadnout nejméně 50 l rašeliny, ideálně 100 l pokud nemáte kyselou půdu. Rašelina je plně dostačující, borůvky nejsou tak komplikované na pěstování jak se o nich traduje :) Také není potřeba kopat jámu jak na hrob, kořenový systém borůvek je mělký a neprostupují níže než 30-40cm do hloubky. Navrch pak hrabanku popř. mulčovací kůru. Počítejte s tím že keře borůvek jsou mezi 120 až 190 cm vysoké a široké mezi 1 až 1,5 metru podle odrůdy. 

Na dno jámy můžete dát odležený kompost, ke kterému časem kořeny prorostou a budou čerpat živiny. Vzhledem k mělkému kořenovému systému se nepřidává kompost, či hnůj navrch k sazenicím, aby je nespálil. Přidávejte k nim vždy na jaře nějaké pomalu rozpustné hnojivo. Existuje dnes již spousta hnojiv určených naborůvky, popř.rododendrony. My kupujeme velká balení, která nejsou dostupná v menším množstvím, jako např. Basacote Plus 6M. My navíc přidáváme výživu od jara do léta i přes listy od firmy Scott, hnojivo se jmenuje Superba. Ale i ta naše česká, menší balení např.ze Střelských Hošticjsou v pořádku. Důležité je složení NPK (dusík, fosfor a draslík) v žádném případě nesmí hnojivo obsahovat vápník, protože to je pro borůvky jed. 


Ot: Máme těžkou, jílovitou půdu, mohu u nás zasadit borůvky?

Od: Proto je potřeba vykopat jamky a smíchat rašelinu s pískem, popř. hrabankou a do toho borůvky zasadit.

Byl jsem na plantážích v Polsku, kde vždy pěstovali jen brambory a byla tam těžká, jílovitá půda a dnes, aniž by vynaložili spoustu peněz na rekultivaci a nahradili vše rašelinou, tak to jeden rok předem upravili chemicky a tak jak jsem vám to radil minule, do vyoraných brázd vysypali přiměřeně (ne úplně zabílit) síran draselný, pak to zahrnuli, (aby ušetřili) jenom pilinami z jehličnatých dřevin do roviny a navrch teprve dali rašelinu, do které zasadili borůvky. 

Každoročně je potřeba je přihnojovat a snažit se zamezit aby plevel odebíral vláhu, to opět řešíme tím,že navrch dáváme piliny, anebo mulčovací kůru. Hlíně se raději vyvarujte. Pokud nemáte závlahový systém, bude potřeba je zalévat, aby nevyschli (častý problém, proč lidem nešli borůvky). Jak mulčovací kůra, tak piliny neustále udržují při zavlažování půdu kyselou, protože by se jinak pH postupně zase zvyšovalo. 


Ot: Napíšete mi prosím více o odrůdách Star a Bonifacy?

Od: Star - odrůda spíše do středních poloh, je teplomilnější a ve velkém vysazována např.ve Španělsku a proto když si koupíte v Tescu, nebo v Globusu balené kanadské borůvky ze Španělska tak to bude především odrůda Star. Je menšího vzrůstu, proto se hodí i do květináčů. Vznikla v roce 1995 a určená je především pro teplejší oblasti, není příliš odolná na velké mrazy. Má velké, pevné plody. Obtížně se množí a my ji také teprve zkoušíme jak nám půjde na pozemku na mělnicku, který je relativně teplý. Bonifacy - první a zatím jediná polská odrůda, která je středně vysoká,kolem 150 cm, velmi rozložitý keř, plody sladké a jak tvrdí poláci - nejlepší ale jsou trochu měkčí, než např. Bluecrop a proto nejsou určené k delšímu skladování, spíše k přímé spotřebě, popř. k nějakým zavařeninám. Je středně raná, podobně jako Star, takže plodí během července. 


Ot: Mohu k borůvkám ještě vysázet nějaké jiné květiny?

Od: Nesázejte k borůvkám žádné kytky. Borůvky potřebují k úspěšnému životu dva faktory - kyselou půdu a vlhkost, vše, co jim bere vláhu, jim bude ubírat na životě a následně plodech. Uvidíte sami jak krásně dokážou borůvkou za chvíli kvést! Mají nádherné bílé, nebo bílofialové květy zvonkovitého tvaru. A také ne každé další květině se bude dařit v rašelině :) 


Ot: Jak pěstovat borůvky na balkóně?

Od: Co se pěstování borůvek na balkónutýče, tak je důležité aby vám neuschli. Borůvky potřebují dva důležitéfaktory - kyselou půdu, nejlépe rašelinu a vlhkost. Nejlepší na zalévání je dešťová voda, což na balkóně není vždy možné, ale snažte se minimálně zalévat je vodou z kohoutku, protože chlór, stejně jako vápník je pro borůvky jed. Proto nechte vodu na zalévání pár dní odstátou aby z ní chlór vyprchal. Letos borůvky přesaďte do 20l květináče, pouze do rašeliny, navrch můžete dát tak centimetrovou vrstvu mulčovací kůry nebo lesní hrabanky, aby jste jim zajistila delší dobu potřebnou vlhkost. Při přesazování přidejte pomalu rozpustné hnojivo, třeba osmocote nebo nějaké přímo na borůvky, a to přidávejte pak každé jaro. Po pár letech můžete borůvky přesadit ještě do většího květináče 30-40l a raději širší než hlubší, protože kořenový systém borůvek je mělký. 


Ot: Mám si koupit dvouleté, anebo tříleté sazenice?

Od: Cenový rozdíl není velký. Výška našich dvouletých sazenic je 30-40 cm a některé kvetli což znamená, že letos nějakou borůvku ochutnáte, tříleté jsou v rozmezí 40-60 cm a všechny kvetou, tedy plodů bude i několik hrstí (záleží podle odrůdy). 

Borůvky začínají mít hrstku plodů ve dvou létech, ve třech toho je více a od 5-6 let plodí plně, podle odrůdy od 2-3 až např do 12kg plodů z jednoho keře. Borůvky mají životnost 30 a více let. Pro každoroční plnou plodnost je od 5 roku potřeba odstranit nejstarší větve, nechat jen 5-6 hlavních, aby měli stejnou energii na květy a následné plody a neživily jenom větve a listí.

Do země se sází nejméně dvouleté sazenice a naopak se doporučuje i květy otrhat aby sazenice dávala energii spíše do kořenů a nevyčerpávala se, to se vám vrátí hned v dalším roce kdy budete mít již několik hrstí, popř i kilo, dvě, záleží podle odrůdy, plodů, díky pevnému kořenovému systému. 

Můžeme vám nabídnout i čtyřleté odrůdy buď v kontejnerech 10 nebo 20 litrových, které jsou však pouze k osobnímu odběru. Cena sazenic se pohybuje podle odrůdy od 400 kč výše, máme k dispozici vice jak deset odrůd a výška sazenic je kolem jednoho metru.


Ot: Proč prodáváte sazenice na Aukru dráž, než na vašem eshopu?

Od: Aukce na Aukru nám slouží spíše jako reklama a protože za prodej na Aukru platíme provizi, tak je cena vyšší. Také tam nevystavujeme všechny naše odrůdy na prodej. 


Ot: Potřebuji dvě odrůdy, aby se opylovaly?


Od: To je také často omyl, že potřebují druhou odrůdu, aby plodili. Převážná většina je samosprašná a další, jiná odrůda jen zvýší jejich výnos.Ty, které nejsou samosprašné lze spočítat na prstech a dnes již existuje vícejak 400 odrůd. 

Ale je dokázané, že čím více různých odrůd tím až o 25% vyšší výnos. 

Odrůdy které nejsou samosprašné jsou např. Goldtraube nebo Polaris. 

 

Ot: Do jaké výšky dorůstají borůvky, kolik plodů se z nich dokáže sebrat? Za jak dlouho borůvky začnou plodit?


Od: Záleží na odrůdě, dorůstají do 60cm (např.North Country) anebo také více jak 2 metry do výšky, např.Spartan, anebo Rubel. Máme k dispozici více jak dvacet odrůd různých výšek, různé doby dozrávání (od začátku července až do konce září).

Také výnosnost je různá, např. z North Country seberete v dospělosti max 2 kila borůvek, ale již třeba z Bluecropu více jak 5kg, z Patriotu až 9kg a z novozélandských např. Puru, nebo Nui a Reky třeba až 12kg borůvek z jednoho keře.

My nabízíme sazenice jednoleté, ty kupují většinou zahradnictví, které si je dopěstovávají, cena je od 30 do 40Kč podle odrůdy. Pak nabízíme dvouleté a tříleté sazenice. Do země by se měly sázet nejméně dvouleté sazenice, aby do zimy zakořenily. Trochu plodů již ochutnáte u dvouletých sazenic, více pak již u tříletých a dospělosti borůvka dosahuje kolem 4-6 roku, opět záleží podle odrůdy.


Ot: Na Aukru jsem viděl, že nabízíte borůvky i jako živý plot. Můžete mi doporučit nějaké vhodné odrůdy k tomuto účelu?


Od: Jako živý plot se většinou sázejí vyšší odrůdy, tak nad 180cm, jako např. raná Spartan nebo středně raná Bluejay, Bluecrop, Berkeley, Bonifacy, nebo středně pozdní Herbert, Rubel, či Brigitta. Sázejte je nejméně jeden metr od sebe, ideálně 1,5 metru.


Ot: Jak množíte sazenice - mám zájem pouze o sazenice množené řízkováním nikoliv semenáčky.


Od: Neznám nikoho z kolegů, co pěstují a množí borůvky, aby to dělali ze semen. Je to podobné jako byste chtěl, aby vám vyrostla jabloň a zasadil si semínko z jablka, sice to jednou vyroste, ale za jak dlouho?! Semena borůvky se používají pouze ke šlechtění, rostlina, která vyroste ze semene ztrácí spoustu mateřských genů. My své sazenice množíme částečně starým způsobem - řízkováním, a z větší části novým způsobem - laboratorně, kdy stříháme výhonky z mateřské rostliny a udržujeme celoročně v živičné směsi.


Ot: Je nyní vhodné období pro výsadbu? Je lepší pro ujímání 1, 2, 3 - letá?


Od: Přesazujeme sazenice od března do září bez problémů.Nejvhodnější doba je na jaře a pak na podzim, ale můžete i nyní.

Sází se nejméně dvouleté sazenice, jednoleté musí v květináčích dorůst.Nemuseli by se ujmout.


Ot: Mohu k zalévání borůvek používat automatickou závlahu?


Od: Ano můžete. Nicméně pozor, aby automatická závlaha nekropila borůvky přes den, kdy je horko, protože by se u nových výhonků zkroutily listy,což způsobuje že přestávají růst. Borůvky, které jsou zalévány přes den poznáte na první pohled právě tím, že jsou poslední lístky zkroucené, zdeformované. Příčinou bývá právě zalévání ve dne, kdy praží slunce. V takových dnech je potřeba zalevat večer, nebo ráno.


Ot: Po přesazení v září mi začaly u borůvek červenat listy. Udělal jsem něco špatně?


Od: Přesazování je vždy jistý šok pro sazenice borůvky a chvíli trvá, než se zklidní a zapojí do pravidelného ročního cyklu. Pokud vám červenají celé listy, může to být již známka podzimu, neboť během několika týdnů se všem borůvkám zčervenají, zoranžoví všechny listy a za měsíc začnou opadávat. V tuto dobu již nic se sazenicemi neřešte, žádné hnojivo, nechte je pomalu se zazimovat a pokud by se objevilo červenání listů z jara, tak to začneme řešit. Nedostatek různých látek se projevuje červenáním okrajů listů.


Ot: Potěšila mne vaše sleva na další nákup sazenic borůvek. Jak dlouho mi tato sleva platí?


Od: Naše zkušenosti nám prozrazují, že je většina zákazníků s borůvkami od nás velmi spokojena a za rok se k nám opět vrací a rozšiřují svou borůvkou zahradu. Proto hned po prvním nákupu od nás poskytujeme všem slevu na další nákup sazenic borůvky.Vaše sleva platí napořád, tak můžete další sazenice objednávat třeba příští rok. A sleva se stále zvětšuje podle toho jak hodně od nás nakupujete. Máme zákazníky, kterým poskytujeme na sazenice již 25% slevy.


Ot: Jezdíte na nějaké trhy, třeba na hobby do Č.Budějovic a prodáváte tam borůvky? Odkud jste?


Od: Bohužel do Č.Budějovic nejezdíme, pouze občas do Ředhoště ve středočeském kraji. Hlavní pěstírnu a plantáže máme v karlovarském kraji, pak něco ve středočeském.


Ot: Chtěla by se zeptat na radu spíš na příčinu.Letos jsme se dočkaly první urody boruvek zakoupili jsme je asi pře třemi lety v Hornbachu ,ale ted při dozrávání nám část plodů uplně scvrkla a uschla .Hnojily jsme je po odkvětu a zálivku také maji dostatečnou a dalších dvou keřu to neudělalo nevíte čím to může být?


Od: Mohou to být dvě příčiny:

Málo vláhy, možná ji odebírá plevel, je potřeba borůvky hodně zalevat a přikrýt mulčovací kůrou, hrabankou, pilinami apod.

A za druhé málo hnojiva, energie sazenice šla jen do kmínků a listí a už nic nezbylo na plody. V podstatě bojuje o přežití a pak jdou plody stranou.
Pokud nemáte čas je zalevat, přesadte je do stínu, či polostínu.


Ot: Dočetl jsem se, že máte na prodej i jednoleté sazenice za 30-35Kč. Jak jsou velké?


Od: Sazenice za 30 kč jsou loňské, v současnosti zasažené v kontejnerech menších, než 1 litr a velikostí sazenice 10-20 cm. Takovéto jednoleté od nás kupují zahradnictví, která si je dopěstovávají a prodávají např.až na podzim jako dvouleté sazenice. Kromě těchto malých prodáváme většinou dvouleté sazenice za 85 kč a tříleté za 145 kč.



Ot: Zajímalo by mne, jaký je doporučený přísun živin N.P.K. ?

Od: Doporučujeme malopěstitelům nyní vodou rozpustný Substral, kde to nemůžete přehnojit, tam je NPK 23+9+12. Vhodné je vždy přihnojit na jaře, před květem a pak třeba v červnu,než se začnou tvořit plody, aby měli v těchto dvou nejáročnějších fázích borůvky dostatek živin.

Substral se ředí ve vodě, 350gr na 350l vody a výsledky jsou vidět rychleji, než u pomalu rozpustného hnojiva.

Sami však používáme velkoobchodní balení po 25kg např. pomalu rozpustný Basacote Plus 6M, kde je NPK 16+8+12, to také většinou naleznou zákaznící v u kořenů našich sazenic, které vám v květináčích posíláme.

Dále hnojíme přes list, anebo zálivkou vodou rozpustným hnojivem Superba od firmy Scott, kde je NPK 14+10+25. Zde se však musí hodně měřit, aby jste je nespálili.  Používáme jej tak do června.

Anebo nejpozději do srpna hnojíme přes list zeleným Universolem kde je NPK 23+6+10.


Ot: Kdy je vhodná doba k sázení borůvek?

Nyní je vhodná doba k sázení borůvek. Mohou se sázet od jara do podzimu, s tím, že přesazování je vždy pro borůvky jistý šok, než se zakoření a zorientují, přizpůsobí ročním obdobím atd. a tak ten rok kdy je zasadíte na jaře nečekejte velikou úrodu, protože budou věnovat energii především kořenovému systému a jakmile jsou pevně zakořeněny, tak pak pokračují v květu a plodech. Zatímco při přesazování na podzim se do zimy krásně zakoření, zazimují a na jaře věnují energii již květům a plodům.



Ot: Mohu trvale pěstovat borůvky v květináči, mám dát na dno keramzit, mohu použít samozavlažovací květináč?

Ano, lze trvale pěstovat borůvky v kontejneru, jen je zde podmínka, aby vám nevyschly. Také nejsou příliš vhodné květináče černé barvy, které přitahují sluníčko a kořeny borůvek, které jsou u květináče pak horkem odumírají a borůvky schnou. Také pokud budete pěstovat borůvky na balkóně a nepřijdou příliš do styku s dešťovou vodou a budete jen zalévat vodou z kohoutku, tak budete muset častěji přikyselovat půdu nejrůznějším hnojivem na borůvky, popř. obyčejným cereritem, či síranem (ale vždy s mírou, méně v tomto případě znamená více).

Samozavlažovací květináč je vhodný, jde o to, že borůvky potřebují vlhko (lze zajistit i větší vrstvou hrabanky, mlučovací kůry apod.) ale kořeny borůvky nesmí stát permanentně ve vodě. Na dno nemusíte dávat keramzit, či písek, to je vhodné pro borůvky, které jsou v zemi, aby se lépe odváděla voda, nechte borůvkám v květináči co nejvíce prostoru na jejich kořeny, protože čím více místa mají na kořeny, tím vyšší a mohutnější borůvka vám pak vyroste. Květináč je z toho důvodu také vhodnější širší, než hlubší, protože borůvky mají mělký kořenový systém, nejdou do hloubky, ale do šířky.
Podívejte se na některé naše borůvky trvale pěstované v květináči:

https://www.youtube.com/watch?v=nXKxPTXEipk

https://www.youtube.com/watch?v=hX50nKGzLoA

https://www.youtube.com/watch?v=hX50nKGzLoA 

návštěvníků stránky
celkem232 623
tento týden312
dnes45